Odchov miminek

Odchovávání miminek u nás  | |  Deník malých piraněk  | |

Jak odchováváme malé pupíky?

My tvrdíme, že hlavně s láskou. 🙂

Ne nadarmo se říká, že co se v mládí naučíš ke stáru jako když najdeš. U psů a štěňat to platí dvojnásob. Obě plemena, hovící i borderky, nemají tendenci býti agresivní, bázliví či nervózní. Ale nechte štěně zavřené po celou dobu v temné místnosti a bude vidět duchy všude.

V první řadě u nás jsou u porodu jedné fenky i ostatní. Samozřejmě je hlídáme, ale prostě holky milují štěňátka a chtějí u nich být už od začátku (snaha vyšoupnout je alespoň přímo z porodny občas i vyjde 🙂 ). Ale jakmile se mrňous narodí, dostane hudlana nejen od maminy.

jedna ještě před porodem :-)

Už od narození klademe důraz na to, aby mimísci byli zvyklí na vše. Podporujeme u nich motoriku, drbeme je, hladíme je a i přesto, že se sotva batolí, jim do pelíšku vkládáme různé předměty (Ono se to nezdá, ale zdolávají je docela hravě a následně je žužlají). Mají v porodně plochy na spaní a plochy se studeným podkladem. Také je občas šoupneme do mělkého pekáče, aby museli makat pěkně z něj (Občas to zaříznou a nespolupracují xD). Od mala jim v porodně vyhrává rádio, aby byla štěňátka zvyklá na lidský hlas.

DSC_1593

Jakmile začnou koukat a hrát si dostávají další podněty – hračky ve vzduchu, za které mohou tahat a konečně granulky. V tomto bodě jim začínáme střílet z kapslíkovky (samozřejmě ne u hlavy) . Před každým papáním několik výstřelů. Po týdnu už stačí jen klapnout a z každého rohu se vyřítí nějaká hladová piraňka 😀 – je to krásná průprava na střelbu, která je na bonitaci a také pak mají předpoklad ignorování ohňostroje (zatím nemáme ani jednu hlášku, že by se nějaký odchovanec bál silvestra)

basti,e

S věkem mimísci ovládají celou chodbu a bydlení doma se jim střídá s pobytem na zahradě. Mezi druhým a třetím týdnem povolujeme návštěvy – takže mimina si začínají zvykat na jiné lidi i děti. Postupně se venku seznamují s kočičákama a dostává se jim rázně socializace.

Barry Daimar

S pobytem venku se pojí i náš mini cvičáček. Štěňátka mají k dispozici mini áčko, mini bazének (raději ale mají misku s vodou), položenou i zavěšenou pneumatiku, betonový tunel a mini kladinku. Nejoblíbenější je ale ohrádka s mini míčky 😀 – ty ale po nějaké době povolují pod ostrými zoubky.

DSC_0160

Na zahradě nám pořád stojí – již průchozí – kotec s boudou. Skvělé místo na hraní, schovávání a spaní. Na přechodech mají zavěšené kousky látky a igelitu. Šustění je ale nějak netrápí, to samé nošení a kradení klíčů je oblíbená činnost pupíků.

DSC_2697

Nejdůležitější je ale chování a mazlení. Na to u nás existuje skvělá malá stolička. Oběť se na ni posadí a štěňátka stojí řadu na chování a drbání. Hlavně na nikoho nezapomenout (i malý prcek umí dělat pořádně uraženého). Také fén u nás poznají, vysavač je samozřejmostí, osmáky jim dáváme jenom očuchat (hrozí sežrání :-D).

DSC_0084

S novými majiteli jsme rádi v kontaktu, rádi jim poradíme a pomůžeme. Klidně i odchovance pohlídáme. Když přijdou průkazy původu, sedáme do auta a frčíme s nimi na návštěvy 🙂